Rodzaje stropów

Rodzaje stropów

Stropy to nic innego jak poziome przegrody między kondygnacjami. Podstawowym wymaganiem, jakie się im stawia, jest zdolność do przenoszenia obciążeń, a więc do udźwignięcia wszystkiego, co się na danym poziomie znajdzie. Muszą być ponadto wytrzymałe, trwałe, sztywne, odporne na ogień, a także zapewniać niezbędną izolację akustyczną i termiczną.

Stropy drewniane

Stropy wykonywane z drewna to najtańsza opcja. Stosowana jest przede wszystkim w domkach jednorodzinnych, a także innych niewielkich obiektach, głównie tych budowanych z drewna. Znane są różne rodzaje stropów drewnianych, a najpopularniejszą ich wersją są stropy drewniane belkowe. Wykonywane są z belek o wysokości 20-40 cm, szerokości 8-20 cm i długości nawet do 15 metrów. Rozstaw belek wynosi przeważnie od 60 do 150 cm. Niekiedy zamiast litego drewna do budowy stosuje się elementy prefabrykowane. Spód stropu zasłania się sufitem podwieszanym albo – przy starannym wykonaniu – pozostawia odsłonięty. Poszycie zrobione jest najczęściej z desek.

W domach o konstrukcji szkieletowej stosuje się stropy żebrowe. Drewniane żebra o długości do 5 m stanowią dosyć gęsty szkielet: odległość między nimi nie przekracza 60 cm, a ponadto dodaje się tzw. stężenia drewniane lub stalowe. Tu również można zastosować sufit podwieszany pod spodem, a na wierzch położyć sklejkę, płyty wiórowe lub deski. Istnieją także stropy drewniane belkowo-żebrowe, będące połączeniem dwóch powyżej wymienionych. Na belkach opierają się tu żebra, a strop może mieć do 15 metrów rozpiętości. Stropy drewniane są tanie i stosunkowo lekkie. Nie obciążają nadmiernie konstrukcji nośnej. Łatwo je budować bez użycia ciężkiego sprzętu, jednak słabo tłumią hałas, są (bez odpowiedniego zabezpieczenia) łatwopalne, podatne na zagrzybienie i gnicie (tzw. korozja biologiczna), a ponadto nie wytrzymują dużych obciążeń.

Alternatywą dla nich będą stropy żelbetowe. Omówmy ich rodzaje po kolei.

Stropy monolityczne

To strop żelbetowy w postaci płaskich, niezbyt grubych płyt, które można wykonać nawet na placu budowy zgodnie z zaleceniami konstruktora budynku. Materiał jest łatwo dostępny. Płyty w stropach monolitycznych nie uginają się pod ciężarem, na sufitach nie ma więc pęknięć. Wymagają jednak szalunku i zbrojenia, prace przy ich wykonaniu trwają długo, a na dodatek trzeba potem czekać, aż beton całkowicie się zawiąże.

Stropy filigranowe

Jest to odmiana stropów monolitycznych. Na prefabrykowanej płycie zbrojonej układane jest dodatkowe zbrojenie stropu i zalewane drugą warstwą betonu. Są to stropy ciężkie, sztywne, znoszące duże obciążenia, ognioodporne i dobrze izolujące akustycznie.

Stropy gęstożebrowe

Strop gęstożebrowy powstaje w ten sposób, że na gęsto (40-60 cm) rozmieszczonych belkach z betonu i stali układa się wypełnienie ze specjalnych pustaków ceramicznych, betonowych, a nawet styropianowych, a następnie zalewa je betonem. Ten rodzaj stropów jest chętnie stosowany w domkach jednorodzinnych, ponieważ nie wymaga dźwigu, natomiast ma dobre właściwości termoizolacyjne. Z akustyką jest tu jednak gorzej. Stropy gęstożebrowe nadają się też do budynków o skomplikowanym kształcie. Mogą ważyć mniej niż monolityczne i filigranowe. Zależy to jednak od rodzaju zastosowanych pustaków, których wybór w składach budowlanych jest spory. Wadą jest podatność na klawiszowanie, czyli uginanie się poszczególnych elementów, prowadzące do pęknięć na sufitach.

Istnieją rozmaite rodzaje stropów gęstożebrowych jak np. Teriva z lekkiego betonu, pustaków betonowych i prefabrykowanych belek, Ceram i Fert z belek i pustaków ceramicznych czy stropy Ackermanna z ceramiki i betonu.

Stropy betonowe z prefabrykowanych płyt kanałowych

Są to charakterystyczne płyty z okrągłymi otworami (kanałami), montowane za pomocą dźwigu na ścianach nośnych oraz podciągach. Najczęściej spotykana grubość to 24 cm, a długość do 6 m. Połączenia międzypłytowe zalewane są betonem. Ich zaletą jest m.in. szybkość układania, a także dobra izolacja akustyczna. Ten rodzaj stropów wychodzi pomału z użycia. Niewielu już jest producentów płyt kanałowych.

Jeśli chodzi o ceny, to najtańsze są oczywiście stropy drewniane. Wśród tych z wykorzystaniem betonu najmniej przyjdzie zapłacić za prefabrykowane płyty, najwięcej zaś za strop monolityczny.    

Powrót