Źródło:
Archiwum własne

Data:
2019-01-02

Ocena:
Twoja ocena:
4.5
5
1
wszystkie publikacje

Ekspertyza budowlana to termin, z którym można się spotkać w kontekście wielu prac związanych z branżą budowlaną. Jeżeli jednak spytać o to, czym naprawdę jest ekspertyza budowlana, to można być pewnym, że wiele osób będzie miało problem z udzieleniem odpowiedzi na to pytanie. Wątpliwości dotyczące tej definicji nie dziwią, ponieważ żadne przepisy prawa budowlanego dokładnie nie określają specyfiki tego, czym jest „ekspertyza budowlana”. Dlatego też w tym artykule wyjaśnimy najważniejsze aspekty związane z ekspertyzą budowlaną.

Co to jest ekspertyza budowlana?

Ekspertyza budowlana to opracowanie, w którym dostępne są ustalenia dotyczące stanu danego obiektu budowlanego.

Ekspertyza budowlana jest niezwykle obszernym zagadnieniem. Jej celem jest przedstawienie ogólnej oceny stanu technicznego budynku na podstawie badań i obliczeń dotyczących ścian, stropów, fundamentów, dachu, elewacji czy pozostałych elementów konstrukcyjnych. Specjalista najpierw zajmuje się oględzinami, a potem, w oparciu o sformułowaną diagnozę, pomiarami i badaniami.

Na czym polega ekspertyza stanu technicznego budynku?

Ekspertyza weryfikuje prawidłowość wykonanych robót w danym obiekcie budowlanym i zajmuje się rozwiązaniami konstrukcyjno-budowlanymi, a także właściwym wykonaniem prac wykończeniowych czy izolacjami.

Ekspertyzy budowlane zawierają część opisową i obliczeniową, a opisy uzupełniają wyliczenia dotyczące dopuszczalnego obciążenia ścian czy fundamentów. Efektem ekspertyzy są zalecenia i wnioski dotyczące stanu technicznego, w jakim jest budynek, a także działań, które trzeba podjąć w przyszłości, czyli wskazuje sposoby usunięcia usterek w obiekcie (oczywiście przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami).

Jak dotychczas, przepisy prawa budowlanego jednoznacznie nie określają, co powinno znaleźć się w tym dokumencie, lecz eksperci są zgodni co do tego, że ekspertyzę należy wykonać z uwzględnieniem dokładności i rzetelności.


Potrzebujesz eskertyzy technicznej budynku? Skontaktuj się z nami!


Ekspertyza techniczna, ekspertyza konstrukcyjna

Ekspertyza technicznaocena stanu budynku, której wynik jest poparty przez badania i wyliczenia wytrzymałości ścian, fundamentów, stropów, elewacji, dachu czy innych elementów konstrukcyjnych. W skład ekspertyzy technicznej wchodzą wszystkie procesy, które zachodzą w czasie budowy lub użytku obiektu, a także inwentaryzacja uszkodzeń. W ekspertyzie zawarte są wnioski, które stanowią podstawę do sformułowania dalszego postępowania. Zazwyczaj to pojęcie jest stosowane zamiennie z ekspertyzą budowlaną.

Ekspertyza konstrukcyjna - to pojęcie pochodne do ekspertyzy technicznej/budowlanej, dotyczy jednak głównie elementów konstrukcyjnych budynków.

Opinia techniczna (budowlana) – to ocena stanu budynku, która jest wystawiona w oparciu o oględziny i dostępną dokumentację projektową.

Przedmiotem ekspertyzy może być na przykład:

  • analiza pęknięć ścian, fundamentów, czy innych elementów konstrukcyjnych,
  • dostosowanie czy przebudowa budynku,
  • weryfikacja, czy prace budowlane zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną,
  • analiza przyczyn usterek, awarii konstrukcyjnych czy katastrof budowlanych,
  • weryfikacja zasadności roszczeń podczas postępowania sądowego.

Kiedy przyda Ci się ekspertyza techniczna budynku?

Ekspertyzy techniczne/budowlane mogą okazać się niezbędne podczas wymienionych poniżej okoliczności:

  • Podczas kupowania domu, ze względu na możliwość zaistnienia nieprzewidzianych wad konstrukcyjnych, a tym samym kosztów z tym związanych, warto poprosić specjalistę o wydanie opinii na temat stanu technicznego.
  • Prawo budowlane podczas przeprowadzenia modernizacji czy zmiany sposobu użytkowania, wymaga wykonania opinii lub ekspertyzy budowlanej.
  • Podczas eksploatacji budynku mogą się pojawiać różne wady konstrukcyjne, między innymi: pęknięcie na ścianie, rysy na stropie czy niebezpieczne przemieszczenie podczas otwierania drzwi lub okien. Pomoc eksperta jest wtedy nieoceniona, specjalista jest w stanie zweryfikować, czy nastąpiło naruszenie konstrukcji budynku czy są to naturalne oznaki zużycia materiału.

Komu warto zlecić wykonanie opinii budowlanej, a komu ekspertyzy technicznej?

Do sporządzenia opinii technicznej potrzebny jest inżynier lub technik, posiadający uprawnienia budowlane. Natomiast wykonanie ekspertyzy, wymagającej większej liczby wniosków końcowych, należy przekazać osobie posiadającej odpowiednie doświadczenie i uprawnienia, czyli do tego celu niezbędny jest rzeczoznawca budowlany.

Dlaczego ekspertyza techniczna budynku jest tak ważna? Prawo budowlane

Ekspertyza budowlana to jeden z najważniejszych elementów branży budowlanej. Okresowe badania stanu technicznego budynku są wymagane przez polskie prawo – mają one na celu gruntowną ocenę stanu technicznego budynku, a wykonywana jest jedynie przez wybranych specjalistów, co świadczy o tym, że dostarczana usługa jest na najwyższym poziomie. Tego typu badanie pozwala na wczesne wykrycie usterek, które bez jego wykonania mogą pozostać niezauważone i stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Warto pamiętać, że ekspertyza techniczna budynku zgodnie z prawem budowlanym jest wymagana wówczas, kiedy wzniesienie nowego budynku  jest planowane w bezpośrednim sąsiedztwie już istniejącego obiektu budowlanego.

Zobacz również inne wpisy:

 

wszystkie publikacje