Źródło:
Archiwum własne

Data:
2019-01-02

Ocena:
Twoja ocena:
4.5
5
1
wszystkie publikacje

Jutro nadchodzi już dziś i wcale nie jest napisane fantastycznymi zgłoskami, obiecującymi wymyślne urządzenia i latające samochody. Jest o wiele bardziej praktyczne i o wiele bardziej przystępne dla wszystkich, a objawia się w ekonomii, słodko przemawiającej do naszego portfela. Takim obiektem przyszłości mogą stać się domy wykonane w stylu budownictwa pasywnego.

Co kryje się pod tym sformułowaniem?

Otóż budownictwo pasywne to nic innego jak po prostu budownictwo energooszczędne, przyjazne dla środowiska. W obecnym czasie, kiedy wysoko rozwinięte państwa szczególnie zaczynają dbać o ekologię, trend ten staje się popularny, a niekiedy nawet obligatoryjny. Zgodnie z zarządzeniem Unii Europejskiej od 2020 roku wszystkie nowo powstałe domy mają być oparte na projektach budynków pasywnych tak, żeby maksymalnie przyczynić się do oszczędności cennych zasobów energetycznych.

Czym więc charakteryzują się takie projekty?

Te budowle to przede wszystkim zwarte bryły, nieposiadające nadmiernych ozdobników, takich jak wykusze i lukarny, co jednak nie odbiera całości kunsztownego wykonania. Taki system budowniczy w połączeniu z prebudowanymi blokami wapienno-piaskowymi jest w stanie akumulować niesamowicie wiele ciepła, ogrzewając budynek przez długi czas przy małym, bądź nawet zerowym wykorzystaniu oleju opałowego. Jednak aby taki budynek powstał, projekt musi spełniać kilka znaczących warunków, pozwalających zachować jak największą ergonomię użytkowania.

Prefabrykaty, z jakich powstaje szkielet domu, to konstrukcje w całości izolujące ciepło, zachowujące je na dłużej na całej przestrzeni mieszkania, bez potrzeby wykorzystywania kaloryferów i ogrzewania podłogowego w domu. Technologia stara się jak najkorzystniej użyć naturalnej energii słońca oraz ciepła odzyskiwanego z wentylowanego powietrza, czyli tego, które jest w obiegu w naszym mieszkaniu przez cały czas, a wytwarzają je urządzenia (komputery czy piekarniki) oraz sami ludzie. Ponadto okna zajmują największą powierzchnię tam, gdzie, zgodnie z ustaleniami geograficznymi, przez najdłuższy czas ciepła dostarczają promienie słoneczne. Mniej nasłonecznione części domu mają mniejszą powierzchnię okien, aby zmniejszyć stratę ciepłego powietrza w mieszkaniu.

W efekcie tych zabiegów mieszkanie może oszczędzić nawet do 50% dotychczasowego zapotrzebowania energetycznego, zużywając jedynie 30 kWh/m2. Mimo że obecnie wybudowanie domu w tej technologii jest droższe o 15% – 20%, to oszczędność, jaką zyskujemy, jest nieoceniona już po krótkim czasie użytkowania.

Skuteczność cieplna domów opartych na tej technologii potwierdzona jest najczęściej testem „blower door”, który ma na celu zbadać szczelność budynku. W efekcie żaden niepożądany napływ zimnego powietrza z zewnątrz budynku nie ma miejsca, powietrze nie znajduje mostków termicznych, którymi mogłoby się przedostać. Tym, co otrzymujemy, jest rewelacyjna izolacyjność - oszczędna oraz wydajna.

Technologia budownictwa pasywnego ma pozytywny wpływ na ekosystem, bo środowisko dzięki niej będzie mniej narażane na zanieczyszczenia. Budownictwo pasywne już w niedalekiej przyszłości zapewni nam także zwiększony komfort życia, z powodu poprawy naszych metod uzyskiwania ciepła - o wiele łatwiejszych od stosowanego obecnie centralnego ogrzewania. Projekty takich budynków, choć wymagające, pozwalają spełnić ważne dla skuteczności pomysłu założenia, czyli ogrzewanie budynku z wykorzystaniem wyłącznie metod pasywnego ogrzewania. Ekologia idzie tu w parze z oszczędnością, więc tym bardziej warto inwestować w tego rodzaju budownictwo.

Zobacz również inne wpisy:

 

wszystkie publikacje