Źródło:
Archiwum własne

Data:
2019-11-06

Ocena:
Twoja ocena:
4.5
5
1
wszystkie publikacje

Szczelność budynku to jeden z obowiązkowych elementów badania i kontroli jakości obiektów oddanych do użytku. Wykrycie, zlokalizowanie, a następnie eliminacja ewentualnych nieszczelności gwarantuje wysoką ekonomię energetyczną, obniżając znacząco koszt ogrzewania. Co więcej, budownictwo energooszczędne to nasza przyszłość, dlatego warto przyjrzeć się bliżej wszystkiemu, co z nim związane.

Na czym polega badanie szczelności?

By proces związany z badaniem szczelności powietrznej obudowy budynku został przeprowadzony w sposób prawidłowy, niezbędna jest precyzja, profesjonalny sprzęt oraz uprzednie przygotowanie budynku. Same badania szczelności budynku przeprowadzane jest w kilku etapach:

 1. Wyrównanie ciśnienia w budynku poprzez zablokowanie wentylacji, pieców, drzwi oraz okien.

 2. Określenie stopnia ubytku powietrza za pomocą specjalnej aparatury w postaci drzwi nawiewnych z wentylatorem.

 3. Lokalizacja nieszczelności w obudowie budynku przy zastosowaniu fachowego sprzętu.

Czym dokładnie jest test szczelności budynku i jakie są jego zalety?

Przeprowadzenie dokładnego pomiaru na szczelność budynku jest jedną z procedur niezbędnych przy dokonywaniu jego odbioru. Efektem badania jest otrzymanie konkretnych danych liczbowych, za pomocą których możliwe jest oszacowanie potencjalnego poziomu energii niezbędnej zarówno do ogrzania budynku, jak i do jego ochłodzenia oraz wentylacji. Wynik jest również informacją o jakości wzniesionej konstrukcji, a także jej planów.

Badanie szczelności powietrznej wykonuje się zgodnie z normą PN-EN 13829:2002 (Cieplne właściwości użytkowe budynków — Określanie przepuszczalności powietrznej budynków — Metoda pomiaru ciśnieniowego z użyciem wentylatora). Jak głosi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury, można wyróżnić następujące poziomy szczelności w zależności od danego budynku:

 • budynek z wentylacją grawitacyjną bądź z zastosowaniem wentylacji hybrydowej – n50 < 3,0 1/h,
 • budynek z wentylacją mechaniczną lub też klimatyzacją – n50 < 1,5 1/h.

Po co przeprowadzać badanie szczelności budynku?

Wykonywanie badania na szczelność jest zlecane najczęściej z dwóch powodów:

 1. Aby określić poziom migracji powietrza w celu oszacowania potencjalnego zużycia energetycznego, niezbędnego do optymalnego ogrzania budynku.

 2. Aby zlokalizować źródła ubytku cieplnego, czyli migracji powietrza, celem naprawy nieszczelności i w konsekwencji oszczędności związanej z eksploatacją budynku.

Test szczelności  procedura

Testy szczelności są przeprowadzane za pomocą specjalnej aparatury umożliwiającej lokalizację nawet najmniejszych nieszczelności. Wykorzystywany w procesie wentylator Blower Door wytwarza, w zależności od potrzeby, podciśnienie lub nadciśnienie. Wynikiem tego jest możliwość dokładnego zidentyfikowania miejsca migracji powietrza. Najczęściej narażone na nieszczelność są między innymi:

 • gniazdka elektryczne,

 • okna,

 • izolacje dachowe,

 • drzwi i inne.

Dzięki zastosowaniu tej próby szczelności możliwe jest oszacowanie szczelności budynku bez względu na warunki atmosferyczne, co byłoby mocno utrudnione w przypadku standardowego badania termowizyjnego. Określenie przepuszczalności powietrznej budynków jest bardzo istotne dla prawidłowego i ekonomicznego funkcjonowania obiektu, dlatego nie można o tym zapomnieć!

Zobacz również inne wpisy:

 

wszystkie publikacje